Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Na skok do Dánska 3: Dánsko celé hygge!

13. 05. 2023 13:00:00
Není to tak dávno, co jsem se svěřil jednomu mému známému, že jsem u sebe narazil na jeden problém. A sice, že mám pocit, že už všechno mám.

Že už nic víc v životě nepotřebuji a díky tomu si připadám tak nějak divně, nepatřičně, provinile.

Víte, to totiž není jen tak ledajaké přiznání. To prostě nemůžete přijít mezi lidi a jednoduše říct, že se máte vlastně nad míru dobře. Okamžitě se totiž stáváte podezřelým, divným, snad i lhářem! A víte, co jsem si při putování po Dánsku uvědomil? Že máme jedno společné. Mám totiž dojem, že Dánsko už také všechno má, už také nic nepotřebuje. Protože má hygge!

Je obecně známo, že v Dánsku vznikl fenomén zvaný hygge. Co to přesně je, o tom se dodnes vedou spory. Kolik knih bylo na téma hygge již napsáno! Tak tedy, kromě toho, že hygge je výborný marketingový vývozní produkt Dánska, je to hlavně způsob, jakým si Dánové zajišťují již dlouhá léta prvenství v tak ošemetné věci, jako je štěstí.

Ano, Dánsko je nejšťastnějším národem světa a mimo jiné je to právě díky jejich fenoménu hygge. Hygge se nedá přeložit, je to množina všeho možného, zdánlivě nekombinovatelného. Nálada, věci kolem vás, počasí, hudba, jídlo, oblečení, prostě vše, co pomůže vytvořit jedinečnou atmosféru. Atmosféru útulnosti, klíč ke štěstí, pocit přítomnosti chcete-li, ale jak jsem již řekl, pravý význam není dán.

Slovo hygge je norského původu, což označovalo pohodu, blahobyt, ale spojitost lze rovněž hledat ve slově „hug“, což znamená utěšit, obejmout. Pojem hygge však není zaveden jen u Dánů. Tak například v Holandsku znají „gezelligheid“, v Norsku „koselig“ a v Kanadě „hominess“. Je jedno, jak tomu říkáte, prostě hygge je pro všechny, není ohraničené a zažít to pravé hygge můžete klidně v Olomouci, Praze, nebo Tokiu.

Nicméně Dánové si nechali tento životní styl a koncept proniknout tak blízko do svých životů, jako nikdo jiný. Existuje doporučené hygge oblečení, každý měsíc v roce má své hygge zvyklosti, hygge recepty, hygge proniká na pracoviště a podle hygge teorií vznikají celé kanceláře a prostory. Hygge je prostě vše, při čem se Dánové cítí dobře a šťastně. Hrnek s čajem či kávou a dobrá kniha u příjemného osvětlení, pohodový jazz z reproduktorů, zatímco venku je potemnělo, prší a fouká vítr? Hygge přímo ukázkové!

Že v tom není žádná věda, říkáte si? A máte samozřejmě naprostou pravdu! Klíčem ke štěstí nejsou počty nul na bankovním účtu, rozlehlost vašeho domu či zahrady, nebo poslední výstřelek moderního telefonu. Je to to nejjednodušší, co v životě může být. Užívání si prosté přítomnosti bytí.

A takový mám dojem z celého Dánska a ze všech obyvatel zde v Dánsku. Dánům prostě asi už nic nechybí, už všechno mají. Dánové se totiž nikam neženou, jsou ukázkově nejméně uspěchaný národ, jaký jsem měl možnost kdy poznat.

A když jsem nad tím tak přemýšlel, začal jsem hledat, co tedy ti Dánové už mají a my ne? Co tedy musíme ještě mít, abychom mohli mít taky všechno a mohli mít hygge a tedy klíč ke štěstí?

Dánsko nemá žádné hory, lesy jako my - no to rozhodně ne, dny jsou tady v zimě tak krátké, že než se otočíte, slunce je zase za obzorem, jídlo no, žádná sláva, léta krátká a chladná...

Ale jednou na to určitě taky přijdeme! Co oni mají a my ne. A až na to přijdeme, to budete koukat, jaké pak my budeme mít to naše, české, hyggózní hygge!

No, ale zatím, kdybyste také zjistili, jako já, že už vlastně všechno máte, že už nic nepotřebujete, raději to nikomu moc neříkejte. A chraňte si to, jako oko v hlavě. A až bude venku pršet a foukat vítr, pusťte si jazz, uvařte kávu nebo čaj, sedněte si do křesla, zapalte svíčku a užívejte si ten pocit přítomnosti. Tam je totiž ukryté to vaše vlastní, originálně zabalené a barevnou stuhou převázané VŠECHNO.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Géba | sobota 13.5.2023 13:00 | karma článku: 15.70 | přečteno: 313x

Další články blogera

Josef Géba

Na skok do Dánska 5: 4 dny na ostrově Fyn a Kodaň

Po přesunu z Jutského poloostrova na ostrov Fyn nám začaly další 4 dny poznávání Dánska. (Pokračování předchozí kapitoly)

27.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 158 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 4: 5 dnů v jihozápadním Jutsku

Ne, nechci sestavovat klasický itinerář, ale přeci jen, Jutsko je pro nás v podstatě nejbližší region, který můžeme z Dánska navštívit.

19.5.2023 v 18:00 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 168 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 2: Dánsko barevné

Než navštívíte poprvé kteroukoliv zemi, máte o ní vždy jen velmi teoretickou představu, tu více či méně ovlivněnou četbou a hledáním informací o ní.

6.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Největší los na světě

Socha losa v kanadském městě Moose Jaw byla se svými deseti metry po dlouhou dobu největší sochou tohoto zvířete na světě.

31.5.2023 v 21:36 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 115 | Diskuse

Ladislav Větvička

Pochutnejte si na Big Banderovi

Vzpomněl sem si na stary dobry Pulp Fiction. "Viš, jak se v Pařiži řika čtvrtlibraku se syrem?" "Oni mu neřikaj čtvrtlibrak se syrem?" "Ne, řikaji mu Royale cheese." "A co Big Mac?" "Big Mac je Big Mac, ale řikaj mu Le Big Mac."

30.5.2023 v 17:17 | Karma článku: 44.91 | Přečteno: 3515 |

Lukáš Muller

Pokuty z dovolených. Co s nimi?

Snad už asi každému, kdo často jezdí do zahraničí, přišla nějaká ta pokuta. A je vlastně docela jedno, jestli za špatné parkování, nebo například za překročení rychlosti v rámci měřeného úseku.

30.5.2023 v 9:08 | Karma článku: 8.76 | Přečteno: 374 | Diskuse

Michal Merhaut

Cesta do astronomického středu Evropy

Na Mírovém náměstí v Kouřimi stojí pomník středu Evropy. Jde o drátěnou zeměkouli vznášející se nad mapou Česka. Na ní je vyznačená Kouřim, ke které ukazuje na ocelovém lanku zavěšené železné závaží.

30.5.2023 v 8:12 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 110 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 20

Na každé pobytové dovolené se všichni rádi zpestří koupání nějakým tím výletem. Naše koupání se nedalo realizovat z důvodu vody. Výlety byly proto pro nás víc než vítaným zpestřením.

29.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 212 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 12.22 Průměrná čtenost 424

Tvůrce cestopisného blogu Zápisky (už nejen) z Holandska a nadšený cestovatel s potřebou pohodlné postele a vlastní koupelny. Více informací a článků najdete na www.zapiskyzholandska.cz

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...