Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Na skok do Dánska 2: Dánsko barevné

6. 05. 2023 13:00:00
Než navštívíte poprvé kteroukoliv zemi, máte o ní vždy jen velmi teoretickou představu, tu více či méně ovlivněnou četbou a hledáním informací o ní.

Ale až v té konkrétní zemi opravdu vystoupíte z auta či letadla, teprve pak začnete vnímat a nasávat tu pravou realitu. Všechny vůně, barvy a všechno to vizuálno vašeho okolí vám začne vytvářet obraz nový a vy jen můžete porovnávat, jak moc jste se svými představami trefili do oné reality vaší navštívené země. A to mě na cestování nesmírně baví. A ještě víc mě baví, když můžete žasnout, jak se vaše představy a očekávání tak vzdáleně liší od toho, co skutečně vidíte a cítíte. A řeknu vám, přesně takové bylo pro mě Dánsko od prvního momentu, co jsem jej spatřil.

Do Dánska jsem jel s představou návštěvy trošku rozlehlejšího Holandska. Že zde najdu víceméně krajinu rovinatou až mírně se vlnící, ale v zásadně všude téměř stejnou, trošku monotónní a nepřekvapivou. Toto byl můj největší omyl. Dánsko nabízí totiž návštěvníkovi tolik tváří a podob, tak různorodou přírodu, a tak komplexní architekturu, které prostě z knih nelze vyčíst.

První pocit totiž byla atmosféra ryze anglická. Ano, z Dánska na mě dýchal anglický venkov. Domy, některé mírně omšelé až ledabylé, jiné pevně udržované, okna restaurací trošku zaprášená, někdy mírně ušmudlaná, ale tak nějak mile, jako by zdůrazňovala, že tady je prostě pohoda na prvním místě. "Pojďme si to udělat trošku po anglicku, moc se nepředřít, vždyť není kam spěchat a netřeba hledat dokonalost ve všem!", jakoby říkala. Když však popojdete o pár kroků dále, narazíte na klasické dánské domy s hrázděnou stavbou, tak tradiční, že okamžitě zapomenete na celou Anglii. Žluté, oranžové, bílé, ale všechny důsledně se držící tradic dánské venkovské stavby. A opět stačí kousek popojít a najednou jste v klasické Skandinávii. Domky pastelově modré a vínové, dřevěné s proskleným průčelím vás posunou opravdu na sever. Tolik typický vliv Norska a jejich střídmé architektury. Je to fascinující podívaná. Na tak malém prostoru se setkáte s tolika vlivy stavebního stylu, ale to, co je na tom opravdu zvláštní, že všechny tyto styly a barvy vedle sebe koexistují v prvotřídní harmonii. Ani jednou se nesetkáte s tím, že byste měli potřebu, byť jen pozvednout obočí nebo mírně zakroutit hlavou nad ulicí či stavbou, která už trošku zavání kýčem. Díky zdrženlivosti a ochotě ovládnout nutkání místních lidí dělat ze svých domů pomník vlastního životního úspěchu tak můžete obdivovat opravdu i prosté venkovské stavby, jejichž zdařilé rekonstrukce strčí do kapsy nejednu super vilu s nejmodernějšími technologiemi.

Domy a stavby se k přírodě přibližují vždy svým okolím, tedy zahradami. Tady v Dánsku je opět zahradnická škola naprosto odlišná od té, kterou vidíte v jiných částech Evropy. Když jsem ji viděl poprvé, měl jsem pocit, že se o ni majitel stará velmi ledabyle. Až při bližším zkoumání jsem pochopil, že vše má svůj pevný řád. Zahrada se zde nezakládá jako umělý pás přírody. Je to opravdová divoká zahrada se vším, co k tomu patří. Není vyumělkovaná a prvoplánová, působí na vás jako by zde rostliny byly odjakživa, není křiklavě pestrobarevná, ale velmi střídmá a skromná. Je to divokost sama, ale ne bezúčelná. Nenajdete zde betonové ploty, ty jsou zde tvořeny zásadně z keřů, popínavé plané růže či topolovky a divizny zdobí každý dánský dům. Tradice dánského zahradnictví je prostě fascinující a velmi inspirativní podívaná.

Ono je to totiž podobně i s tou přírodou. Možná právě od ní se Dánové učili a učí budovat design citlivý a úměrný místu a snad možná právě proto jsou Dánové naprosté špičky v tomto oboru.

Když jsem se poprvé začal rozhlížet okolo sebe, měl jsem spíše dojem, že stojím někde na náhorní plošině hor a kopců. Někde na Vysočině či na vrcholcích Krušných hor. Jen mi zde jaksi chyběly ty metry nad mořem a ty přísné strmé kopce. Najdete zde velmi často jehličnaté lesy, borovice, smrky, jedle či lesy smíšené. Ty najednou přechází do zemědělských ploch, které jsou velmi často ohraničené stromovými pásy, mající funkci větrolamů. A obzor se pak opět mění v lesy a na konci všeho je vždy moře. Moře je vlastně všude okolo vás, pár kilometrů a jste u něj. Nikdy nejste od moře daleko. A třeba zde, na západě Jutska, u pobřeží Severního moře najednou objevíte přírodu tak odlišnou od všeho, co jste doposud viděli, že jen tiše zíráte na vše okolo vás. Ohromné písečné duny, mezi kterými jsou vidět jen mechem pokryté střechy víkendových domů, rašeliniště s kosodřevinou. Široké a nekonečné pláže. Tak nekonečné, že si sem místní přijedou autem. Ano, na pláže se jezdí autem či na kole, v karavanu či na koni, ale vždy na piknik užít si ten správný relax. Pravda někdy trošku studený a větrný. Ale vždy umocněný neuvěřitelným pohledem na divoké Severní moře.

Prostě Dánsko je opravdu směsice stylů, barev a materiálů a všechno si tady žije vedle sebe svobodně a bez nutnosti být první mezi všemi. Ať už jde o divokou přírodu, stavby, či zahrady.

Těžko popsat všechno, co člověk vnímá a vidí okolo sebe, když je poprvé v Dánsku. Těžko popsat, jak moc jsem se spletl v tom, jaké Dánsko je. Dánsko je jiné. Jiné, než jsem si myslel, jiné, než na co jste připravení. O to větší je to překvapení. O to větší je to pestrost.

Stačí vyrazit a užít si Dánsko barevné.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Géba | sobota 6.5.2023 13:00 | karma článku: 12.00 | přečteno: 253x

Další články blogera

Josef Géba

Na skok do Dánska 5: 4 dny na ostrově Fyn a Kodaň

Po přesunu z Jutského poloostrova na ostrov Fyn nám začaly další 4 dny poznávání Dánska. (Pokračování předchozí kapitoly)

27.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 158 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 4: 5 dnů v jihozápadním Jutsku

Ne, nechci sestavovat klasický itinerář, ale přeci jen, Jutsko je pro nás v podstatě nejbližší region, který můžeme z Dánska navštívit.

19.5.2023 v 18:00 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 168 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 3: Dánsko celé hygge!

Není to tak dávno, co jsem se svěřil jednomu mému známému, že jsem u sebe narazil na jeden problém. A sice, že mám pocit, že už všechno mám.

13.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 313 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Největší los na světě

Socha losa v kanadském městě Moose Jaw byla se svými deseti metry po dlouhou dobu největší sochou tohoto zvířete na světě.

31.5.2023 v 21:36 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 117 | Diskuse

Ladislav Větvička

Pochutnejte si na Big Banderovi

Vzpomněl sem si na stary dobry Pulp Fiction. "Viš, jak se v Pařiži řika čtvrtlibraku se syrem?" "Oni mu neřikaj čtvrtlibrak se syrem?" "Ne, řikaji mu Royale cheese." "A co Big Mac?" "Big Mac je Big Mac, ale řikaj mu Le Big Mac."

30.5.2023 v 17:17 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 3536 |

Lukáš Muller

Pokuty z dovolených. Co s nimi?

Snad už asi každému, kdo často jezdí do zahraničí, přišla nějaká ta pokuta. A je vlastně docela jedno, jestli za špatné parkování, nebo například za překročení rychlosti v rámci měřeného úseku.

30.5.2023 v 9:08 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 374 | Diskuse

Michal Merhaut

Cesta do astronomického středu Evropy

Na Mírovém náměstí v Kouřimi stojí pomník středu Evropy. Jde o drátěnou zeměkouli vznášející se nad mapou Česka. Na ní je vyznačená Kouřim, ke které ukazuje na ocelovém lanku zavěšené železné závaží.

30.5.2023 v 8:12 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 110 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 20

Na každé pobytové dovolené se všichni rádi zpestří koupání nějakým tím výletem. Naše koupání se nedalo realizovat z důvodu vody. Výlety byly proto pro nás víc než vítaným zpestřením.

29.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 213 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 12.22 Průměrná čtenost 424

Tvůrce cestopisného blogu Zápisky (už nejen) z Holandska a nadšený cestovatel s potřebou pohodlné postele a vlastní koupelny. Více informací a článků najdete na www.zapiskyzholandska.cz

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...