Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Zápisky z Holandska 1: Holandsko cyklistické!

5. 02. 2023 12:10:21
Je to asi nejotřepanější klišé, jaké se může vůbec říct o Holandsku. Každý, kdo si něco o této zemi vybaví, je kolo. Moře kol.

Ale když se zeptáte, proč to tak je, taky každý zřejmě odpoví "protože je to placka". Ano, Holandsko je super placka. Vždyť nejvyšší "hora", no spíše vrcholek, nebo jen malá nerovnost jinak dokonalé roviny je vysoká celých 322,5 metrů nad mořem. Ale toto není ten hlavní, respektive jediný důvod. Vždyť Maďarsko je taky rovina a nemáme tuto zemi spojenou s rájem cyklistů. Holandsko vás, totiž vás cyklisty přímo hýčká.

Najdete zde tolik cyklostezek, že se v tom snad ani sami Holanďané nevyznají. Od širokých, dvouproudových asfaltových cest určených opravdu jen pro cyklisty, po úzké betonové cestičky, kde se vyhnete s protijedoucím cyklistou jen taktak. Najdete zde zpevněné štěrkové cesty, úzké cesty podél kanálů a rákosí, projíždíte okolo velkých farem, až vjedete do měst mezi typické cihlové domky. A to vše bez jediného výmolu, pečlivě upraveno pro vaše maximální cyklistické pohodlí. Zapomeňte na vaše super speciální celoodpružená horská kola! Zapomeňte na více jak jeden převod. Tady vás dokáže rozhodit jen boční vítr, nebo nečekaná přeháňka.

Pokud vás cyklostezka vede po klasické silnici, pak jen po takových, kde potkáte maximálně tak místního farmáře s traktorem. Cestou narazíte i na speciální odpadkové koše, ne nepodobné basketbalovým košům a za jízdy tak zkoušíte svou mušku. Opravdu zábava! Proč slézat z kola, prostě namiř a hoď! Na svých cyklo cestách narazíte běžně na cyklistickou první pomoc v podobě automatů na všemožné potřeby pro opravy kol s připravenými kompresory se vzduchem.

Říkáte si tedy, co Holanďan, to sportovec na kole? Víte, ono se to má v Holandsku s tím kolem trošku jinak. Běžně zde nevidíte cyklisty, jako u nás ve špičkovém funkčním oblečení, s přilbou, s rukavicemi, tretrami a dalším tím speciálním vybavením. Tady je totiž kolo bráno primárně jako společenský a dopravní prostředek. Kolo vám dává prostor poklábosit si s kamarádem, nasnídat se, když jedete do práce. Na kole mají Holanďané rande, na kole vezou své děti do škol. Holandský člověk prostě žije svůj život v sedle svého kola. Děti sedí buď v sedačce nebo ve velkém vozíku vpředu. Vše samozřejmě v duchu pohody, tedy zásadně bez přileb a zásadně ve společenském oblečení. Jezdí zde bankéři v saku a kravatě, ženy v sukních a šatech, jezdí zde v dešti oblečení do pláštěnkových ponč, jezdí zde mladí i staří, na kole prostě jezdí všichni a za všech okolností.

Avšak to nejdůležitější je, že kolo musí být z doby, které pamatují naše babičky. Ano, tady největší známkou společenského postavení je vlastnit co nejhůře vypadající kolo. Zde se nejenže technický pokrok zastavil, ale záměrně se ubírá dějinami cyklistiky zpět. A Holanďané pak své rozvrzané rachotiny dávají na odiv, jak se patří, někdy mám dojem, že je to jakýsi holandský druh humoru a nadsázky, kterému my, vyzbrojeni posledním výkřikem technologického pokroku prostě nemůžeme rozumět.

Když pak vyrazíte na cyklostezku odění dle našich zvyklostí do špičkových upnutých dresů a s tou nejmodernější technikou závodně střiženého kola tak Holanďan, i když hned na první pohled pochopí, že nejste místní, si z vašeho exotického vzezření nic moc nedělá. A o tom je vlastně celé Holandsko. O svobodě. O tom, že když si na sebe navlečete třeba největší výplod vaší šatníkové fantazie, nikdo se nad vámi nepozastaví. Jen okolo vás projedou a s úsměvem na tváři vás každý hned pozdraví.

Ten úsměv na kole mě ze začátku hodně překvapil. Myslel jsem si, že je to snad nějaká svalová křeč, kterou mají všichni Holanďané, když jedou na těch svých starých rozvrzaných kolech. Ale ten zvláštní výraz v obličeji mají i chodci, prodavači v obchodě, lidé na nádraží. Holanďané se prostě na sebe usmívají.

A tak se na ty usmívající se cyklisty nejprve díváme s jistou dávkou nedůvěry, než po pár kilometrech zjistíme, že je to vlastně natolik nakažlivé a zábavné, že už se smějeme a zdravíme protijedoucí stejně tak. Holanďané jsou prostě pohodový národ, i když zrovna třeba prší a fouká silný vítr a oni na tom jejich kole jsou promoklí na kost.

Tak vězte, že stačí zavřít oči a zabodnout prst kamkoliv do mapy Holandska. Všude si totiž budete připadat, jako v cyklistickém ráji. Jeďte klidně s dětmi předškolního věku, jeďte jako ortodoxní bajker nebo silničář, jeďte jako pár postarší, jeďte s kýmkoliv a kamkoliv. Ale nechtějte od sebe super sportovní výkony! Jeďte se kochat! Jeďte se dívat na domy, ulice, lidi, smějte se a zdravte protijedoucí cyklisty, jeďte si vychutnávat ty dechberoucí a dokonalé cyklostezky. Nechtějte se každý den zničit ohromnou porcí kilometrů a pak se dívat na graf výkonnosti na vašich chytrých hodinkách. O tom zde tato cyklistika není. Sedněte na kolo a pozorujte tu nevšední všednost okolního světa. A prostě relaxujte.

Tak šťastnou cestu, ale pozor ať neslyšíte: „Pane doktore, vy jste se zase kochal... .“

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Géba | neděle 5.2.2023 12:10 | karma článku: 11.00 | přečteno: 242x

Další články blogera

Josef Géba

Na skok do Dánska 5: 4 dny na ostrově Fyn a Kodaň

Po přesunu z Jutského poloostrova na ostrov Fyn nám začaly další 4 dny poznávání Dánska. (Pokračování předchozí kapitoly)

27.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 158 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 4: 5 dnů v jihozápadním Jutsku

Ne, nechci sestavovat klasický itinerář, ale přeci jen, Jutsko je pro nás v podstatě nejbližší region, který můžeme z Dánska navštívit.

19.5.2023 v 18:00 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 168 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 3: Dánsko celé hygge!

Není to tak dávno, co jsem se svěřil jednomu mému známému, že jsem u sebe narazil na jeden problém. A sice, že mám pocit, že už všechno mám.

13.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 313 | Diskuse

Josef Géba

Na skok do Dánska 2: Dánsko barevné

Než navštívíte poprvé kteroukoliv zemi, máte o ní vždy jen velmi teoretickou představu, tu více či méně ovlivněnou četbou a hledáním informací o ní.

6.5.2023 v 13:00 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Největší los na světě

Socha losa v kanadském městě Moose Jaw byla se svými deseti metry po dlouhou dobu největší sochou tohoto zvířete na světě.

31.5.2023 v 21:36 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 121 | Diskuse

Ladislav Větvička

Pochutnejte si na Big Banderovi

Vzpomněl sem si na stary dobry Pulp Fiction. "Viš, jak se v Pařiži řika čtvrtlibraku se syrem?" "Oni mu neřikaj čtvrtlibrak se syrem?" "Ne, řikaji mu Royale cheese." "A co Big Mac?" "Big Mac je Big Mac, ale řikaj mu Le Big Mac."

30.5.2023 v 17:17 | Karma článku: 44.94 | Přečteno: 3542 |

Lukáš Muller

Pokuty z dovolených. Co s nimi?

Snad už asi každému, kdo často jezdí do zahraničí, přišla nějaká ta pokuta. A je vlastně docela jedno, jestli za špatné parkování, nebo například za překročení rychlosti v rámci měřeného úseku.

30.5.2023 v 9:08 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 374 | Diskuse

Michal Merhaut

Cesta do astronomického středu Evropy

Na Mírovém náměstí v Kouřimi stojí pomník středu Evropy. Jde o drátěnou zeměkouli vznášející se nad mapou Česka. Na ní je vyznačená Kouřim, ke které ukazuje na ocelovém lanku zavěšené železné závaží.

30.5.2023 v 8:12 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 110 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 20

Na každé pobytové dovolené se všichni rádi zpestří koupání nějakým tím výletem. Naše koupání se nedalo realizovat z důvodu vody. Výlety byly proto pro nás víc než vítaným zpestřením.

29.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 213 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 12.22 Průměrná čtenost 424

Tvůrce cestopisného blogu Zápisky (už nejen) z Holandska a nadšený cestovatel s potřebou pohodlné postele a vlastní koupelny. Více informací a článků najdete na www.zapiskyzholandska.cz

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...